İlaç Toplama Kampanyaları Hakkında

İlaç Toplama Kampanyaları Hakkında

Halkımız tarafından evde kullanılmayan ilaçlar Aile Sağlığı merkezimize getirilerek bağışlanmaktadır. Ancak ilaçların evde hangi şartlarda saklandığının bilinmemesi nedeniyle bu ilaçların toplanması ve hastalara verilmesi sağlık açısından ciddi zararlar verebilmektedir. Bu nedenle Aile sağlığı merkezimize ilaç bağışı alınmamaktadır.

Sağlık bakanlığı Türkiye ilaç ve tıbbi cihaz kurumu tarafından  yapılan açıklamada: Tüketicinin elinde bulunan, açılmış, kullanılmış, saklama koşulları bilinmeyen, dağıtım koşulları kontrol edilemeyen ilaçların yardım amacıyla da olsa ihtiyaç sahibine gönderilmesinin ve bu şekilde toplanan ilaçların yeniden kullanılmasının hastaların sağlığını tehlikeye sokabileceği belirtilmiştir.

Kullanılmayan veya miadı dolan ilaçları kesinlikle evsel atık kutularına, çocukların ulaşabileceği boş alanlara veya akarsu yataklarına atmayınız. Başka hastalara tedavi amacıyla vermeyiniz. Sağlık kurumlarına götürmeyiniz.
Miadı dolmuş veya kullanmadığınız ilaçları Sivas Belediyesi Tıbbi atık sterilizasyon birimine ileterek imha edilmesini sağlayabilirsiniz.

1198 izlenme

Yorum Yapın